تزریق ژل
تزریق ژل در حوزه زیبایی‌شناسی معمولاً برای تقویت و حجم دهی به بافت‌های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرایند به عنوان جایگزینی برای جراحی پلاستیکی در برخی موارد استفاده می‌شود. به عنوان مثال، ژل‌های تزریقی می‌توانند برای پرکردن خطوط و چین و چروک‌های صورت، زبری پوست، بهبود حجم لب‌ها و یا تقویت عضویت پوست استفاده شوند.
Service 366-min

امروزه با پیشرفت فناوری، راه‌های کاملاً علمی، در دسترس و بسیار مقرون به صرفه برای کمک به زیبایی افراد وجود دارند. یکی از این شیوه‌های کارآمد و پرمخاطب، تزریق ژل است.

تزریق ژل

انواع کاربردهای تزریق ژل

تزریق ژل یا فیلر به زیبایی هرچه بیشتر افراد کمک می‌کند. بنابراین برای جوان‌سازی پوست دیگر نیازی به عمل‌های جراحی سخت و طاقت‌فرسا نیست. در ادامه به شرح انواع کاربردهای تزریق ژل می‌پردازیم.

رفع چین و چروک صورت

شاید اولین و مهم‌ترین مزیت استفاده از تزریق ژل، رفع چین و چروک پوست باشد. زیرا صورت ما نقش مهمی در ارائه هرچه بهتر شخصیت‌مان به اطرافیان دارد. در نگاه اول، صورت افراد به یادمان خواهد ماند به همین دلیل تزریق ژل می‌تواند ظاهری جوان و زیبا را برای ما به ارمغان آورد.

رفع خط خنده (چین نازولبیال) و خط حزن (ماریونت)

لبخند زدن هنگام صحبت در جمع می‌‌تواند به اجتماعی‌تر شدن ما کمک کند. اما اگر خط خنده برای همیشه روی پوست صورت ما باقی بماند ظاهری ناخوشایند خواهد داشت. حتی موجب کاهش اعتماد بنفس افراد می‌شود. در واقع افراد اغلب برای رفع خطوط خنده (چین نازولابیال) و حزن (خط ماریونت) به مراکز زیبایی مراجع می‌کنند. زیرا با تزریق ژل می‌توان آنها را تا حد مطلوبی کاهش داد.

رفع گودی دور چشم

اغلب عواملی از جمله اثرات ژنتیکی، ساعت‌های کاری زیاد، استفاده بیش از حد موبایل، تبلت و لپ‌تاپ، کاهش ساعت مفید خواب و یا حتی ماندن در زیر نور خورشید می‌توانند بر ایجاد گودی دور چشم اثری منفی داشته‌باشند. به همین دلیل رفع گودی دور چشم یکی از مواردی است که به دغدغه ما تبدیل شده‌است.

اما جای نگرانی نیست زیرا یکی از زمینه‌های کاربردی تزریق ژل، رفع گودی دور چشم است. بدین منظور، با استفاده از تزریق ژل می‌توان ظاهری منحصر به فرد را برای چشم‌ها ایجاد کرد. البته نکته حائز اهمیت این است که تزریق ژل، نباید حالت چشم را برهم زند. بنابراین باید توسط افراد ماهر و باتجربه انجام شود تا به بینایی افراد آسیب جدی وارد نشود.

فرم دادن به لب

فرم دادن به لب یکی از  پردرخواست‌ترین موارد استفاده از تزریق ژل است. با افزایش سن شکل طبیعی لب‌ها از بین می‌رود. همچنین لب‌ها باریک و نازک شده و چین‌های کوچکی در حاشیه لب ایجاد می‌شوند. به همین دلیل امروزه افراد درخواست برجسته سازی لب‌ خود را دارند و به دنبال حفظ ظاهر طبیعی لب‌های خود هستند.

با تزریق ژل می‌توان توازن در صورت را برقرار کرد که شامل برجسته‌سازی لب و تنظیم فاصله آن با بینی است. نکته حائز اهمیت در تزریق ژل این است که ساختمان طبیعی لب چگونه است و تا چه حجمی می‌توان با تزریق ژل هماهنگی آن را حفظ کرد.

بزرگ کردن گونه

اغلب تزیق ژل به گونه کمتر از نیم ساعت زمان نیاز دارد و می‌تواند تا یک یا دو سال بادوام بماند و ظاهر گونه شما را به خوبی شکل دهد. اکنون دنیای انواع ژل‌های تزریقی پوست در سال 2023 با هیالورونیک اسید (HA) متحول شده‌است. این فیلر پرطرفدار برای بزرگ کردن گونه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با تزریق ژل و بزرگ کردن گونه ظاهر ما به نحوه خارق‌العاده‌ای تغییر می‌کند و تأثیر مثبتی بر افزایش روحیه و سرزندگی دارد.

انواع مزایای تزریق ژل

تزریق ژل نه تنها برای زیبایی و جوان‌سازی پوست مفید است بلکه به‌طور کل در ارتقاء سطح سلامت افراد مؤثر واقع می‌شود. اکنون به مهمترین انواع مزایای تزریق ژل در علم پزشکی می‌پردازیم.

کاهش قابل توجه درد مفاصل

اغلب در صورت آسیب به مفاصل، ساییدگی و یا بروز آرتروز می‌توان از تزریق ژل برای کم شدن عوارض این مشکلات استفاده کرد. در واقع تزریق ژل اغلب می‌تواند درد مفاصل و التهاب آن را کاهش دهد. همچنین از وخیم‌تر شدن آن جلوگیری می‌کند. تزریق ژل می‌تواند در بخش‌های زانو، لگن، شانه و مچ پا انجام شود. کمک به تسریع روند حرکت و بهبود مهارت‌های حرکتی در سالمندان نیز یکی دیگر از کاربردهای تزریق ژل است.

کاهش دردهای میگرنی

اغلب افرادی که حداقل یکبار دردهای میگرنی را تجربه کرده‌اند نشانه‌هایی از جمله حساسیت به نور و رایحه‌های خاص، حالت تهوع و کاهش اشتها، احساس نبض در یک طرف سر و درد چشم را گزارش کرده‌اند. همچنین خانم‌های مبتلاء به میگرن نیز در سیکل قاعدگی خود دچار میگرن قاعدگی می‌شوند.

امروزه یکی از روش‌های کاهش درد میگرن می‌تواند تزریق ژل باشد. نکته جالب این است که با گذشت10 دقیقه از زمان تزریق ژل، حملات میگرنی به مرور کاهش پیدا می‌کنند. تزریق ژل در طول حملات میگرنی مانع از حالت تهوع می‌شود.

مراقبت‌های خانگی

این مسئله طبیعی است که بخواهید در هر سنی بهترین ظاهر خود را داشته باشید. این مورد با تزریق ژل به راحتی امکان‌پذیر است. البته باید موارد مهمی را در نظر بگیرید. یکی از نکات حائز اهمیت در تزریق ژل توجه به مراقبت‌های بعد از آن است تا مشکلی برای سلامت شما پیش نیاید. در ادامه به 3 مورد آنها اشاره می‌کنیم.

فعالیت شدید

سعی کنید تا 48 ساعت بعد از تزریق ژل فعالیت حرکتی شدید نداشته‌باشید. ورزش را نیز به زمان بعد موکول کنید.

استحمام و استخر

اغلب سعی کنید بلافاصله بعد از تزریق ژل از تماس آب با صورت یا بخشی که تزریق انجام شده خودداری نمایید. همچنین به مدت 24 ساعت بعد از تزریق ژل نباید استحمام کنید و به استخر نروید.

درد

به مدت 2 هفته ممکن است در ناحیه تزریق ژل احساس درد داشته‌باشید. از شما خواسته می‌شود تا در صورت امکان گزارش درد خود را یادداشت کنید تا اگر از 2 هفته بیشتر شد به پزشک خود مراجعه کنید.

جمع‌بندی

امروزه تزریق ژل می‌تواند در موارد بسیاری به زیبایی و جوان‌سازی صورت کمک کند. همچنین با توسعه فناوری و استفاده از تکنولوژی‌های جدید در علم پزشکی، عوارض جانبی گوناگون تزریق ژل نیز به حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده‌است. البته ضمن انواع مزایا و کاربردها، باید به نکات حائز اهمیت در مراقبت بعد از تزریق ژل توجه شود.