مزوتراپی
مزوتراپی یک روش درمانی غیرجراحی است که در آن محلول‌های ویتامین، مواد مغذی و داروها به صورت تزریقی به لایه میانی پوست تزریق می‌شوند. این روش به عنوان یک روش زیبایی و درمانی متداول استفاده می‌شود و می‌تواند اثرات مثبتی بر روی پوست داشته باشد.
مزوتراپی
مزوتراپی

مزوتراپی یک تکنیک پزشکی است که اغلب مقادیر کمی از انواع ویتامین‌های مورد نیاز برای رشد و پرپشت شدن موی سر به لایه میانی به نام مزودرم تزریق می‌شوند. البته این شیوه درمانی کاربردهای دیگری نیز دارد.

مفهوم مزوتراپی (Mesotherapy)

به لطف فعالیت‌های دکتر میشل پیستور از دهه 1950 تاکنون از این روش استفاده‌های بی‌شماری شده‌است. البته در ابتدا برای درمان مشکلات عروقی و عفونی کاربرد داشت. اما اکنون به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان‌های رویکرد غیرجراحی در افزایش زیبایی افراد مؤثر واقع می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که این شیوه باید توسط پزشک واجد شرایط پوست یا جراح زیبایی انجام شود تا عوارض و خطرات جانبی در پی نداشته‌باشد.

شما می توانید جهت طرح سوالات خود و مشاوره با کلینیک زیبایی دکتر دیباجی در ارتباط باشید.

مزوتراپی

مراحل مزوتراپی

این روش معمولاً با استفاده از یک سوزن ریز و یا یک دستگاه تخصصی برای تزریق مستقیم مواد به پوست انجام می‌شود. اکنون به 3 مرحله اصلی این روش می‌پردازیم.

مرحله اول

مشابه هر گونه فعالیت پزشکی و به‌ویژه زیبایی، انجام مشاوره و مشورت با افراد حازق بسیار حائز اهیمت است. در طول جلسه مشاوره مشخص می‌شود که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

مرحله دوم

پاکسازی ناحیه مورد نظر در مرحله دوم انجام می‌شود. متخصص باید محل تزریق را به خوبی پاک و ضد عفونی کند. در صورت نیاز مواد بی‌حس کننده در گام بعدی استفاده می‎شوند.

مرحله سوم

در این مرحله با استفاده از یک سوزن ظریف و یا دستگاه تخصصی که اغلب به تفنگ مزوتراپی معروف است، پزشک مواد مورد نظر را به لایه مزودرم پوست تزریق می‌کند. تکنیک تزریق نقطه به نقطه نام روشی است که در این مرحله از آن استفاده می‌شود.

بنابراین تزریق‌ها در فاصله چند میلی متری از هم ایجاد می‌شوند و یا ممکن است تکنیک خطی به کار گرفته شود که در امتداد خطوط خاصی تزریق انجام صورت می‌گیرد.

تعداد جلسات درمانی چقدر است؟

این روش معمولاً به‌صورت مجموعه‌ای از جلسات با فاصله چند هفته‌ای انجام می‌شود. تعداد جلسات مورد نیاز از سوی پزشک تعیین می‌شوند که به اهداف درمانی مشخص شده و شرایط خاص افراد بستگی دارد. البته باید صبور باشید زیرا نتایج نهایی با تفاوت‌های فردی بین افراد رابطه مستقیمی دارد.

اهداف درمانی مؤثر

در حال حاظر این شیوه در بین افراد جایگاه خود را به دست آورده‌است. اکنون به مجموعه‌ای از اهداف درمانی این روش می‌پردازیم.

جوانسازی پوست

این تزریق با تحریک تولید کلاژن و افزایش هیدراتاسیون پوست می‌تواند بافت، رنگ و قابلیت ارتجاعی آن را بهبود بخشد. همچنین این روش درمانی در کاهش ظاهر خسته پوست صورت مؤثر است. زیرا با رفع چین و چروک، خطوط ظریف و لکه‌های پیری به شاداب‌تر شدن آن کمک می‌کند.

کم شدن چربی متراکم

تجمع چربی در بدن می‌تواند منجر به بروز مشکلات فراوانی شود. اما جای نگرانی نیست چون با این روش می‌توانیم شاهد کاهش توده‌های اضافی چربی باشیم. زیرا در این روش ضمن هدف قرار گرفتن سلول‌های متراکم، بافت آنها شکسته شده و از بین می‌روند.

کاهش سلولیت (Cellulitis)

سلولیت به مشکل باکتریایی شایع اشاره دارد که معمولاً عمق بیشتری از بافت پوست را درگیر می‌کند. این بیماری اغلب توسط بریدگی، زخم شدن پوست و یا به دلیل نیش حشرات ایجاد می‌شود. ناحیه مورد آسیب قرمز، متورم و گرم می‌شود.

در اثر گسترش عفونت، تورم غدد لنفاوی، تب و لرز نیز به علائم اضافه می‌شوند. با هدف قرار دادن علل زمینه‌ای سلولیت، مانند گردش خون ضعیف و رسوب چربی اضافی در بخش مورد نظر، علائم دردناک آن به‌طور چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کنند.

کمک به کاهش ریزش مو

با این روش رشد موی سر به مرور زمان افزایش پیدا می‌کند. فولیکول‌های مو تحریک شده و مواد مغذی مورد نیاز به آن می‌رسند.

نکات حائز اهمیت

این شیوه درمانی اگر توسط متخصص ماهر انجام شود، عوارض جانبی کمتری دارد. با مراجعه به افراد فاقد صلاحیت کبودی، تورم، قرمزی و ناراحتی موقت در محل تزریق ایجاد می‌شوند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین نکات آن می‌پردازیم.

مراقبت‌های بعدی

پزشک برای مراقبت‌های بعد از تزریق، یک ژل و یا کرم تجویز می‌کند. همچنین بعد از مزوتراپی بیش از حد زیر نور خورشید قرار نگیرید.

فعالیت‌های بدنی محدود

حداقل تا 48 ساعت پس از درمان از فعالیت‌های بدنی شدید، تمرینات ورزشی یا هر گونه فعالیت بدنی طولانی مدت خودداری کنید.

اجتناب از خاراندن

از دست زدن یا تماس با ناحیه تحت درمان اجتناب کنید. تمیز نگهداشتن ناحیه مورد نظر و دست نزدن یا نخراشیدن آن برای جلوگیری از عفونت بسیار نکته قابل توجهی است.

محصولات مراقبت از پوست

در برخی شرایط ممکن است پزشک محصول خاصی را برای مراقبت از پوست شما بعد از تزریق تجویز نماید. پیروی کردن از دستورالعمل اجرایی آن، در بهبود ظاهری سطح پوست مؤثر است.

آب بنوشید

همواره نوشیدن آن برای جوان‌سازی پوست مورد توجه متخصصان زیبایی قرار دارد. بنابراین بعد از انجام مزوتراپی به‌طور روزانه آب بنوشید تا بدن خود را هیدراته کنید. با این کار سموم دفع می‌شوند همچنین سبک زندگی سالم را دنبال کنید تا نتیجه مورد نظر سریع‌تر حاصل شود.

موارد ممنوع

در بخش آخر به این مسئله می‌پردازیم که در چه مواردی نباید از این تزریق استفاده شود. زیرا ممکن است خطراتی به دنبال داشته‌باشد.

دوران بارداری و شیردهی

براساس تحقیقات انجام شده در این مورد توصیه می‌شود تا به‌طو کلی از این روش در دوران بارداری و شیردهی استفاده نکنید. زیرا ممکن است سلامت جنین و نوزاد شما به خطر بیفتد.

مشکل خونریزی

این شیوه شامل تزریقاتی است که می‌تواند کبودی یا خونریزی در محل تزریق را به دنبال خود داشته‌باشد. بنابراین افراد مبتلاء به اختلالات خونریزی یا کسانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند نباید از این روش استفاده نمایند.

مشکلات آلرژیک و حساسیت‌زا

برخی از افراد ممکن است به مواد به کار رفته در این روش از جمله انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و یا عصاره‌های گیاهی حساسیت داشته‌باشند. باوجود آلرژی، نباید این روش را به کار ببرید.

جمع‌بندی

به دلیل اهمیت استفاده از روش مزوتراپی این پست را به آن اختصاص دادیم. در این مقاله به مفهوم این شیوه درمانی، مراحل، اهداف مؤثر و نکات حائز اهمیت در مراقبت‌های بعد از تزریق پرداختیم. همچنین موارد ممنوع نیز شرح داده‌شدند.